UNUTMA BÜTÜN KAHRAMNLAR SENİNLE, FIRAT ENGİN

Eser, kolektif olarak hafızamızı iyi düşünce ve mitlere temellendirilerek yaşanabilir bir toplum tasarımına ulaşılmasını sağlamak üzere geçtiğimiz 1-11 Eylül ayında Bodrum’da gerçekleşen Kolektif “Hafıza” Sergisi kapsamında izleyici ile buluşmuştur.

Birlik olmaktan gittikçe uzaklaştığımız zamanlardan geçmekteyiz. Yaşadığımız olumsuzlukları depolayan hafızamızı tersine çevirmek ve iyiliğin iyilikle tamamlanacağı bir zincir oluşturup daha “iyi bir yer” yaratabilmek arzusuyla oluşturulan Kolektif “Hafıza” sergisi, bu bağlamda On Bir değerli sanatçının eserine ev sahipliği yapmıştır.

Serginin ilham aldığı Mina’nın Çocukları projesi ise, geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan Mina Başaran ve on arkadaşının anısını yaşatmak üzere TÜKD İstanbul Şube dezavantajlı çocuklara destek olmayı hedefleyen oluşumudur. Yaşanılan bir felaketi kolektif olarak iyileştirmek ve dönüştürmek üzere çok değerli bireylerin yüreğini ortaya koyması ile meydana gelmiştir.
Contemporary İstanbul, Kolektif “Hafıza” dan seçilen Unutma Bütün Kahramanlar Seninle isimli çalışmasıyla izleyiciyle buluşuyor. Eser 15 kumaş üzerine baskı yapılmış metin yerleştirmelerinden oluşmaktadır. Metinlerde yer alan cümleler, kült olmuş yapımlarda yer alan kurgu kadın karakterlerin sözlerini içermektedir. Karakterlerin ortak özelliği; genellikle eril dünya tarafından kurgulanan kurtarıcı, kahraman rollerini üstlenen erkek karakterlerin aksine, bu rolleri üstlenen kadın karakterler olmasıdır.

Şüphesiz bu çalışma, Mina’nın Çocukları kolektif olarak yayılmaya devam edecek iyilik hareketinin kahramanlarına atfedilmiştir. Kuşaklararası bir tercihle seçilen karakterler arasında She-Ra’dan, Zeyna’ya, Prenses Leia’dan, Lara Croft’a, Trinity’den Gamora ve Lexa Heda’ya kadar geniş bir yelpazede sunulmuştur. Eser, izleyiciye çalışmanın arasında yürüyerek etkileşime geçebileceği ve kendi hikayesinin kahramanı olduğu gerçeğiyle yüzleşeceği bir davet sunmaktadır.

Küratör Ayça Okay

5 – 10 Ekim 2021
Tersane İstanbul
get_footer();